2026.05.21., csütörtök, különleges élményt tartogatott számunkra: buszos kirándulásra indultunk a Gödöllői Királyi Kastélyba. Már az indulás is izgalommal töltötte el a gyerekeket, hiszen pontosan az óvoda elől indulhattunk a „saját” buszunkkal, ami egy rendkívüli kuriózum volt nekik. Az utazás elején bemutatkozott Farkas Béla bácsi buszvezető, megbeszéltük a buszon való kulturált viselkedés szabályait, amelyeket be kell tartani, még akkor is, hacsak mi utazunk a buszon. A biztonsági öv helyes használatára már fel sem kellett hívni a gyermekek figyelmét, mert természetes volt mindenki számára. Beszélgettünk arról, hogy kik a turisták, mi az idegenvezető szerepe a buszon, a mikrofon használata viszont nagy érdeklődést keltett a gyermekekben. Természetesen nem feledkeztünk meg arról sem. hogy mondjunk el egy imát és kérjük a Jó Istent, hogy vigyázzon ránk az úton.
Megérkezésünket követően beléptünk a kastély gyönyörű kertjébe, ahol végig jártuk a tanösvényt és megcsodáltuk a különlegesebbél különlegesebb fákat, bokrokat, virágokat. Nimród egy nagyítót is hozott magával, amivel közelebbről szemügyre vehettünk egy – egy különlegesebb növényt, Az érdekes felfedező séta után, a kertben fogyasztottuk el a tízórait, leheveredve a piknik plédekre a magas és terebélyes, öreg fák árnyékában.
Ezután részt vettünk az „Elemér túra-1”, 75 perces múzeumpedagógiai foglalkozáson, ahol visszapörgettük Anett múzeumpedagógus vezetésével, az idő kerekét, 300 évvel előbbre. Herceg Egérváry Elemérrel, 10 éves korában ismerkedünk meg, amikor egy naplót kap ajándékba, így bejegyzései által, betekintést kaptunk a családi és a mindennapi életébe is. Érdekes felolvasásokat hallgattunk Egérváry Elemér naplórészleteiből, miközben végig jártuk a kastély különböző színű királyi lakosztályait érdekes ismereteket szerezve. (Erzsébet osztrák császárné és magyar királyné, I. Ferenc József császár, Zsófia, Gizella, Mária Valéria főhercegnő, Rudolf herceg lakosztályai).
A gyerekek nagyon ügyesen válaszoltak a feltett kérdésekre: minden helyes válaszért egy tallér járt, amelyeket Ignáchoz kellett eljuttatni, aki nagyon lelkesen és szorgalmasan gyűjtötte, őrizte a foglalkozás végéig. Összesen 16 tallért sikerült összegyűjtenünk, de, már 12 tallér után megkaphatta a csoport az arany oklevelet. Emlékbe viszont, minden gyerek hazavihetett. egy aranytallért is.
A foglalkozás után a kertben ebédeltünk, majd a gyerekek önfeledten játszottak a kertben lévő játszótéren.
A felszabadult játék után, egy újabb izgalmas játékos foglalkozáson vettünk részt „EGÉRleső meseLYUKAK” címmel. Az állandó kiállítás bejáratánál, 7 kérdéses játéklap várta a gyerekeket, amivel felfedezhették a királyi lakosztályok egérlyukainak mesés titkait. A helyes megfejtésért kis meglepetés járt a gyerekeknek. Nagy izgalommal keresték az egeres dobozokat és fejtették meg herceg Egérváry Elemér és gróf Gorgonzola Géza mesés rejtvényét.
Kora délután, élményekkel gazdagodva indultunk vissza az óvodába. A fáradtságtól és izgalmas kalandoktól, többen már a buszon elaludtak, mások emlékezetes történeteket meséltek egymásnak, vagy csak egyszerűen, az ablakon át, halkan csodálták az eléjük táruló káprázatos környezetet. Hálásan köszönjük, Kovács Bálint édesapának, a nagyvonalú hozzájárulását, ahhoz, hogy ez a kirándulás megvalósulhatott.
Ez a kirándulás sok vidám pillanatot, közös élményt és új ismeretet adott minden gyermek számára, amelyről tanúskodjanak a KÉPEK.







